Wpiszmy Marcinka na listę Produktów Tradycyjnych

Hajnowski samorząd wystąpił z inicjatywą wpisania Marcinka na Listę Produktów Tradycyjnych.

Listę Produktów Tradycyjnych prowadzi Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Produkty znajdujące się na liście mają chronioną nazwę i są gwarancją autentyczności.

wyroby-tradycyjne

Żeby produkt znalazł się na liście powinien zostać udowodniony związek produktu z regionem oraz udokumentowana jego historia. W tym celu do wniosku należy dołączyć stare przepisy, receptury, oznaczenia, w tym etykiety, cytaty z książek i z artykułów prasowych itp. potwierdzające wykorzystywanie metody produkcji sprzed roku 1990.

Jeżeli ktokolwiek posiada nawet fragmenty opisów wytwarzania i spożywania Marcinka, biografie, zapisy w książkach kucharskich, zapis przekazu ustnego, fotografie, obrazy i inne materiały, które mogą posłużyć do udowodnienia, że produkt jest tradycyjny i obecny na terenie Hajnówki od 25 lat, proszony jest o ich udostępnienie do dnia 10 sierpnia.

Produkty występujące na Liście Produktów Tradycyjnych mają wiele przywilejów. Przykładem może być ochrona wędlin przed przepisami unijnymi dotyczącymi norm zawartości substancji smolistych w wyrobach wędzonych. Wyroby z listy nie podlegają takim normom.

Obecnie jest zarejestrowanych 37 produktów z całej Polski, m.in.: Oscypek, Ser Koryciński czy Miód z Sejneńszczyzny. Pełna lista jest dostępna w tym miejscu.

 

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: ,

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...