Wystawy Muzeum Kultury Białoruskiej

Pragniemy przedstawić Państwu kalendarium wystaw Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Wystawy stałe

  1. „Zanim chleb położono na stole”– wystawa etnograficzna pokazująca wytwory kultury materialnej Białorusinów Podlasia.
  2. „Dzień za dniem”– wystawa etnograficzna poświęcona życiu i pracy na wsi Białorusinów Podlasia, ukazana w cyklu rocznym.
  3. „Rzemiosło na białoruskiej wsi Podlasia”– multimedialna wystawa etnograficzna na której można podpatrzeć dawne rzemiosła: kołodzieja, kowala, garncarza, stolarza, bednarza, oraz tkaczkę w chacie.
  4. Hajnówka. Brama do Puszczy”– wystawa zborowa malarstwa (Zbigniew Budzyński, Bogusława Czarkowska, Vidas Dregva, Piotr Gagan, Michał Janczuk, Wiktor Kabac, Manuela Kornecka, Maciej Milewski, Maria Najdek, Andrzej Sobieraj, Emilia Sobieraj, Waldemar Wojczakowski); prace powstały podczas pleneru malarskiego zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 60 lat miasta Hajnówka w 2011r.

Aktualne wystawy czasowe:

  1. Wystawa Grupy „Koło” z Grodna (Białoruś) – Malarstwo oraz grafika członków Grupy : Walentyna Szoba, Władimir Pantielejew, Aleksander Silvanovicz, Wasil Kasciuczenka. Artyści są członkami Białoruskiego Związku Artystów Plastyków.
  2. Wystawa malarstwa oraz szkiców Timofieja Tichoniuka Artysty Ludowego z Kojłów –w ramach cyklu „Białoruski Alfabet Sztuki” Timofiej Tichoniuk (1908-1976)- amator związany z tradycyjną sztuką ludową. Samorodny talent, odkryty i doceniony w latach 50-tych przez badaczy, a później po śmierci zapomniany. Jego prace można jeszcze znaleźć w wielu domach i cerkwiach na Podlasiu. Malować zaczął jeszcze w dzieciństwie i nigdy nie przestał.
  3. Wystawa rzeźby Michała Koca z Hajnówki –w ramach cyklu „Białoruski Alfabet Sztuki”
    Michał Koczwiązany z Hajnówką od zawsze- tu się urodził w 1950 roku, tu ukończył szkołę, tu pracował początkowo w Zakładach Suchej Destylacji Drewna „na chemicznej”, później w Furnelu jako spawacz. Rzeźbić zaczął po ukończeniu pracy zawodowej. Obecnie rencista- rzeźbiarz. Zaczynał od rzeźby w korzeniu, sztuki użytkowej- toczonych mebli, świeczników, kinkietów, by poprzez rzeźby głów przejść do całopostaciowych przedstawień.
  4. „PODLASIE W OBIEKTYWIE im. Wiktora Wołkowa ‘2013″ – wystawa fotograficzna 9. edycji ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Białoruskie w Hajnówce

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Hajnówka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...