ZUS czy OFE? Od dziś mamy wybór

Możliwość dokonania wyboru, gdzie będą gromadzone środki na przyszłą emeryturę, gwarantuje  zmiana przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku.

Od dziś do końca lipca Polacy mogą zdecydować, czy chcą, by środki na emeryturę gromadzone były w ZUS i OFE, czy tylko w ZUS.

Większe zmiany w wysokości naliczonej emerytury odczują jednak nie ci, którym do przejścia na emeryturę pozostało niewiele czasu. Będą to osoby, którym do emerytury brakuje bardzo wiele lat. O jej wysokości decydować będą nie tylko wysokość złożonych składek, ale także stopa zwrotu z inwestycji oraz sposób, w jaki zgromadzone środki będą waloryzowane.

Rejestracja na portalu Epuap pozwoli na sprawdzenie, jakie składki są za nad zapłacone oraz jak wysoka będzie hipotetyczna emerytura. To pozwoli dokonać wyboru.

Wszyscy zainteresowani sposobem, w jaki działa polski system emerytalny, powinni zapoznać się z serwisem emerytura.gov.pl lub odwiedzić najbliższy oddział ZUS-u.

W przypadku podjęcia decyzji i uznania ją za niewłaściwą, zmiany będzie można dokonać najwcześniej za 2 lata. Następnie czas na dokonanie zmiany przedłuży się do 4 lat. Okres, w którym będzie można dokonywać zmian będzie zawsze ten sam – od kwietnia do końca lipca.

Źródło: Polskie Radio Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: , ,

Udostępnij Wiadomość

Ostatnie wiadomości

Loading Facebook Comments ...