Zwiększył się obszar zagrożenia wystąpieniem ASF

W związku z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń w powiecie sokólskim, więcej powiatów naszego województwa zostało objętych zagrożeniem. Należy do nich m.in. powiat hajnowski.

Na terenie zagrożonym wystąpieniem wirusa zabrania się polowań na zwierzęta, transportu świń z gospodarstw oraz organizacji targów z udziałem trzody chlewnej. Nie można przemieszczać również produktów mogących rozprzestrzeniać chorobę: nasienia, zarodków oraz komórek jajowych pochodzących od świń.

Dziś wojewoda podlaski, Maciej Żywno zapewniał, że podlascy rolnicy nie pozostaną bez pomocy finansowej w przypadku konieczności usypiania zwierząt. Poinformował również, że na wniosek wojewódzkiego lekarza weterynarii uruchamiane będą środki z rezerwy celowej wojewody oraz budżetu państwa. Wszystko po to, by zapewnić w razie potrzeby odpowiednie fundusze rolnikom.

Weterynarze apelują do rolników o zgłaszanie wszelkich podejrzanych objawów u świń: zasinień na ciele, krwistej biegunki czy krwistej wydzieliny z nozdrzy oraz gorączki.

Wojewoda podlaski poinformował również o planowanej wspólnie z Białorusią podkomisji ds. współpracy transgranicznej. Ma zostać zorganizowana w marcu i ma podejmować kwestie dalszych działań strony białoruskiej w związku z ASF, w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby.

Źródło: Polskie Radio Białystok

mechanik samochodowy Hajnówka

Forum Hajnówka - Dołącz do dyskusji o tym artykule

Region: Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Kleszczele, Narew, Narewka Tagi: 

Udostępnij Wiadomość

Podobne posty

Loading Facebook Comments ...